fallback

Бойко Борисов: Няма причина кабинетът да подава оставка

Премиерът се надява протестите да спрат, тъй като бензинът поевтинява

10:08 | 15.11.18 г. 13

Надявам се протестите да престанат, след като цените на горивата падат. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV премиерът Бойко Борисов.

"В момента с 20 ст. са паднали, това е пазар. Полагаме огромни усилия да намаляваме цените на горивата, но те не зависят от нас, зависят от пазара", изтъкна той. 

Премиерът обаче е категоричен, че цените в момента падат и ще продължат да падат, но не заради протестите, а заради това, че цената на петрола на международните пазари се понижава. Той допълни, че правителството вече има решение, с което да покаже на хората, че държавата е на предела на възможностите  си и няма как да влияе на пазарни цени. Ако сваляме изкуствено цените на горивата, означава да намаляваме акциза, а това няма как да стане. Затова обсъждаме Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да разреши на всички търговци на дребно с горива всеки ден да публикуват как си формират цените, за да може всеки да си провери както сметките за тока, обясни Борисов.

Относно основното искане на майките на деца с увреждания – оставка на вицепремиера Валери Симеонов, министър-председателят обяви, че това в момента не се обсъжда. „Кабинетът се крепи на всеки един от нас”, подчерта Борисов на въпрос дали правителството се крепи на Симеонов. Борисов припомни, че Валери Симеонов не е само вицепремиер, но и председател на партия от коалиционния съвет.

Във връзка с другия основен мотив на протестиращите от последните дни – ниските заплати в страната, премиерът изтъкна, че увеличаването на доходите е в основата на новия бюджет и изобщо на управлението му от последните 2 години. „Тази година имаме 10% увеличение на заплатите в бюджетния сектор и са предвидени над 500 млн. повече за общините. Ще има увеличение на заплатите с 380 млн. на учителите, над 5 млрд. повече в здравеопазването, със 150 млн. лв. повече за хората с увреждания, с 20 млн. повече за култура. Мога да изброявам още много. Във всяка една сфера се повишават доходите. И когато се постави така въпросът за бедността – коя партия подписа за "Белене" и стоят два реактора за 3 млрд. лв. похарчени пари? Коя партия върза електромерите на хората за ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3? БСП", отговори си сам Борисов. По думите му по време на правителството на БСП е било допуснато КТБ да фалира, което е коствало на държавния бюджет 3,7 млрд. лв.

„Съберете ги трите цифри и ще излязат близо 7 млрд. Тези 7 млрд. да ги разпределим на хората, колко ще излезе? Това е било преди две години. Тогава им казах: "Заповядайте, направете правителство". Сега няма защо. Повтарям за хиляден път. Надявам се протестите да престанат, след като падат цените на горивата. Уважавам демокрацията и протестите са начин и форма да изразиш своето мнение", подчерта премиерът.

Попитан дали е възможна друга форма на управление, премиерът отговори, че без да се мине през избори това няма как да стане.

"Ако един от параметрите на държавата не беше добър, можеше да се говори за подаване на оставката. Има всякакви предложения, но не мисля, че трябва да се стига до там", каза още Бойко Борисов.

Според него в протестите, разразили се последните дни в страната, има платени агитатори, а и вероятно и партийни намеси, но по думите му биоло нормално.

Според Борисов опозицията подлага постоянно управлението на изпитание, но „яхвайки“ всяка вълна на недоволство всъщност показва, че не може да управлява.

Относно срива на Търговския регистър и информацията за бонусите, които са получили служителите на Агенцията по вписванията, Борисов посочи, че вероятно ще бъде ремонтиран законът и ще се регламентира по-добре механизма за допълнително материално стимулиране. „Не е морално да се раздават колосални бонуси. Затова изпратих Инспектората на Министерството на правосъдието да ги провери. Така че като имаме решение, тече и прокурорската проверка защо се срина регистърът, ще бъдете уведомени", каза премиерът. Той обаче уточни, че заплатите в държавната администрация са много ниски и това прави привличането на добри специалисти изключително трудно. 

„Близо половин милиард лева по наше време като управляващи сме дали за пенсионерите като коледни и великденски надбавки. Нашият единствен проблем в момента е как да привлечем добри специалисти, а ни трябват стотици", каза още Бойко Борисов. 

Той отново изтъкна, че основен приоритет на кабинета е повишаването на доходите. „Двойно увеличаваме заплатите на учителите. За тъмничарите, на полицаите - на всички увеличаваме заплатите. Но съдебната система е независима. Дори намек не мога да направя. Баневи ги задържаха и другите ще ги задържат. По някои теми трябват години“, каза Борисов и добави, че голяма част от допълнителните плащания са станали възможни благодарение на пресичането на контрабандата. Преди 2 години близо 34% от цигарите на пазара бяха нелегални. Сега са под 5%, изтъкна министър-председателят.

Той изрази съжаление, че президентът постоянно критикува предимно кабинета. „Държавният глава трябва да критикува и другите, не само нас. Той взима с 4000 лв. повече от мен. Моята заплата става 7000 лв., а съм с над 30 години трудов стаж. Ето как звучи прочита на темата с депутатските заплати от едната и другата страна. Бедността не е грях, когато взимаш 11 хил. лв. Преди 2 години 3,7 млрд. за КТБ похарчихме, но сега е драма, че се вдигат заплатите на депутатите, защото са обвързани със средната работна заплата. Защо никой не пита какво да направим с АЕЦ „Белене“ и защо БСП са напазарували реакторите“, посочи Борисов. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:24 | 14.09.22 г.
fallback